Organizačná štruktúra
Sekretariát Zväzu automobilového priemyslu SR
Sekretariát je administratívnym a profesionálnym výkonným pracoviskom, ktorý zabezpečuje realizáciu stratégie a činností, vyplývajúcich zo základných dokumentov Zväzu a z uznesení orgánov Zväzu.
Činnosť sekretariátu riadi generálny sekretár, Viktor Marušák.
Sekretariát má 6 zamestnancov, ktorí pracujú ako manažéri jednotlivých divízií, tajomníci komisií, riadia projekty, do ktorých je Zväz zapojený a zabezpečujú organizačnú a informačnú podporu pre členov.
Komisie
Pracovné komisie sú zložené z odborníkov z členských firiem ZAP SR. Komisie pripravujú legislatívne návrhy a pripomienky k prebiehajúcim legislatívnym procesom a zároveň ovplyvňujú strategický vývoj legislatívy v príslušnej oblasti tak, aby bol naplnený základný cieľ – zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti a konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku.
- Legislatívna komisia pracovného práva a BOZP
- Vzdelávacia komisia
- Komisia finančnej legislatívy
- Komisia environmentálnej legislatívy
- Komisia pre výskum, vývoj a inovácie
- Komisia technickej a dopravnej legislatívy
- Komisia pre alternatívne palivá a pohony
- Komisia pre bezpečnosť a ochranu
Legislatívna komisia pracovného práva a BOZP
Prioritným zámerom práce tejto komisie je formovanie systémových podmienok na zabezpečenie dostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Z krátkodobého hľadiska sa jedná hlavne o aktivity na zvyšovanie flexibility a mobility pracovnej sily, stabilizáciu personálnych nákladov a uľahčenie zamestnávania pracovníkov z tretích krajín.
Vybrané aktivity komisie:
- Zákonník práce a Zákon o zamestnanosti – ZAP SR pripomienkuje permanentne návrhy noviel tak, aby bola zachovaná flexibilita pracovnej sily v SR, v roku 2020 sa nám podarilo presadiť 9 zásadných pripomienok v rámci novely ZP
- Zákon o verejnom zdraví, kde eliminujeme snahy prenášať viac povinností na zamestnávateľov – rekondičné pobyty.
- Zákon o kolektívnom vyjednávaní – riešenie reprezentatívnosti a rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa
- Zákon o sociálnom poistení a Zákon o náhrade príjmu počas PN – legislatívne návrhy k riešeniu absentizmu
- Zákon o podpore v čase skrátenej práce (Kurzarbeit) – príprava a pripomienkovanie zákona, návrh metodického pokynu na uplatňovanie tohto zákona
- Zákon o nelegálnej práci a Zákon o inšpekcii práce
- Novela zákona o BOZP a inšpekcii práce – príprava 16 podnetov
- otvorenie trhu práce pre pracovníkov z 3-tích krajín – skrátenie procedúry vydávania potvrdení pre pobyt zo 180 dní na 30
Predseda komisie: Jaroslav Kouřil
Vzdelávacia komisia
Vzdelávacia komisia rieši aktivity zamerané na vytváranie podmienok pre kvalifikáciu a rekvalifikáciu pracovnej sily v súlade s meniacimi sa trendami v automobilovom priemysle, z dlhodobého hľadiska presadzuje systémové zmeny v strednom odbornom a vysokom školstve, ako aj v celoživotnom vzdelávaní.
Vybrané aktivity komisie:
- Zákon o odbornej príprave a vzdelávaní, ktorý zaviedol duálny systém vzdelávania. ZAP SR bol iniciátorom a prakticky aj tvorcom zákona, bdie nad jeho implementáciou do praxe
- Školský zákon, zákon o pedagogických zamestnancoch, ktorý upravil postavenie majstrov odbornej výchovy
- ZAP SR presadil zriadenie a podporuje udržanie a rozvoj programu Profesijný bakalár
- Stratégia celoživotného vzdelávania
Predseda komisie: Tomáš Polaščin
Komisia finančnej legislatívy
Táto komisia sleduje, pripomienkuje a navrhuje zmeny zákonov hlavne v daňovo-odvodovej oblasti, s cieľom udržania konkurencieschopnosti automobilového priemyslu a znižovania byrokratickej záťaže. Významnou aktivitou komisie je presadenie super odpočtu na podporu investícií do moderných technológií a na podporu výskumu a vývoja.
Vybrané aktivity komisie:
- Daňové zákony – boli sme pri iniciovaní a teraz sme pri diskusiách o zmene stimulačných mechanizmov na podporu aplikovaného výskumu a vývoja – superodpočet výdavkov na výskum, vývoj a inovácie.
- Zákon o dani z príjmov – ZAP SR predložil 25 návrhov na zlepšenie, osobitne je riešená podpora nákupu technológií v rámci Industry 4.0, nezdaňovanie rekreačných poukazov
- Zákon o správe daní a poplatkov – presadenie zmien v oblasti indexu daňovej spoľahlivosti a zmien pri vylúčení fyzických osôb z podnikania (register diskvalifikácií)
- Zákon o centrálnom registri účtov, Novela zákonov o účtovníctve – predloženie návrhov zmien
- Návrh zákona o zasielaní údajov z faktúr – presadenie odloženia účinnosti návrhu
- Zákon o investičných stimuloch – permanentne kritizujeme nedostatky tejto legislatívy a aj našou zásluhou sa do legislatívneho plánu vlády dostáva príprava nového zákona upravujúceho investičnú pomoc štátu investorom.
- Colný zákon – úprava využívania elektronických služieb štátu tak, aby sa zjednodušila práca a povinnosti zamestnávateľov.
- Úprava vyhlášky o správnych poplatkoch – registračné poplatky vozidiel
Predseda komisie: Richard Hollý
Komisia environmentálnej legislatívy
Činnosť komisie je zameraná na presadzovanie opatrení, minimalizujúcich vplyv automobilového priemyslu na životné prostredie a podporu transformácie na uhlíkovú neutralitu. Dôležitou súčasťou týchto opatrení je problematika nakladania s odpadmi tak, aby sa zvyšoval podiel zhodnocovania odpadov na úkor skládkovania s minimálnymi dopadmi na životné prostredia a konkurencieschopnosť automobilového priemyslu.
Vybrané aktivity komisie:
- pripomienkovanie Programu odpadového hospodárstva SR, zaradenie doň aj priemyselné odpady
- Zákon odpadoch, ktorý zaviedol rozšírenú zodpovednosť výrobcov. ZAP SR bol v pracovnej komisii, ktorá zákon pripravovala a teraz bdie nad jeho správnou implementáciou.
- Príspevok k zlepšeniu stavu monitorovania odpadov:
- ISOH (Informačný systém odpadového hospodárstva) – viacnásobná urgencia nespokojnosti so stavom rozpracovanosti systému
- Vlastný softvér odpady-az.sk
- novela zákona o Environmentálnom fonde, spôsob využívania EF a riadenie procesu odvolania
- Riešenie problematiky emisií
- Návrh novely zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia – ZAP SR sa výrazne postavil proti zvyšovaniu poplatkov
- ZAP SR je aktívnym členom univerzitnej a priemyselnej výskumno-edukačnej platformy recyklujúcej spoločnosti UNIVNET
Predseda komisie: Michaela Hletková Ploszeková
Komisia pre výskum, vývoj a inovácie
Komisia je zameraná na také aktivity, ktoré povedú k vytvoreniu komplexného prostredia podporujúceho dlhodobý rozvoj aplikovaného výskumu a vývoja pre potreby automobilového priemyslu v SR. Cieľom je, aby sa dosiahol vyvážene fungujúci reťazec základný výskum – aplikovaný výskum – vývoj – inovácie.
Vybrané aktivity komisie:
- Slovak Smart Specialisation Strategy 2021+, pripomienky, tvorba akčného plánu, procesov reportovania, domény Inovatívny priemysel pre 21. storočie, Mobilita pre 21. storočie
- Cestovná mapa výskumných infraštruktúr (SK VI Roadmap 2020 – 2030), zahrnutie aj súkromnej infraštruktúry
- Inteligentná mobilita Slovenska, ZAP SR zakladajúcim členom, cieľom je zlepšovanie verejnej politiky v oblasti dopravy, pripomienkovanie plánu v gescii MDV, spoločné stanovisko k dlhodobému plánu s požiadavkou na dopracovanie
- Rada výskumnej agentúry, ZAP SR získalo miesto v Rade, cieľ je dohľad nastavovania čerpanie eurofondov v súlade so stratégiou RIS3+, dosiahnutie podmienky účasti priemyslu min. 30 % v dvoch prvých výzvach na predkladanie žiadostí o NFP
Predseda komisie: Ľubomír Šooš
Komisia technickej a dopravnej legislatívy
Komisia pripomienkuje, navrhuje a upravuje zákony a vyhlášky, týkajúce sa prevádzky vozidiel v cestnej premávke.
Vybrané aktivity komisie:
- Zákon o prevádzke vozidiel na pozemných komunikáciách – zákon upravuje technické podmienky schvaľovania a iné technické otázky súvisiace s prevádzkou vozidiel.
- Zákon o správnych poplatkoch – upravuje registračné poplatky za vozidlá – ZAP SR lobistickými zásahmi docielil značnú úsporu na registračných poplatkoch pre výrobcov vozidiel, importérov a dealerov, teraz lobuje za jeho zásadnú zmenu tak, aby motivoval k obnove vozidlového parku.
- Riešenie problematiky Certifikovaných miest opravy – vyňatie autorizovaných opravovní spod systému CMO,
- Vytvorenie informačného portálu o povoleniach na dopredaj končiacich sérií s každým povoleným VIN číslom,
Predseda komisie: Pavol Prepiak
Komisia pre alternatívne palivá a pohony
Zámerom komisie je podporovať prechod k udržateľnej inteligentnej bezemisnej mobilite s cieľom rozvíjať elektromobilitu v oblasti osobných a malých dodávkových vozidiel a rozvoj elektromobilty a vodíkových pohonov pre nákladné automobily a autobusy, vrátane budovania potrebnej a dostatočne širokej infraštruktúry pre nabíjanie a plnenie palivových článkov. Rovnako je zámerom podpora prípravy a rozvoja legislatívy súvisiacej so zavádzaním inteligentných dopravných systémov a autonómnych foriem riadenia automobilov.
Vybrané aktivity komisie:
- Koordinácia krokov pri aktivitách smerujúcich k podpore mobility na báze alternatívnych palív (ZAP SR, ZSE, SEVA, ČESMAD, ALS, Slovnaft, …)
- Príprava návrhov projektových zámerov pre Plán obnovy a odolnosti SR
- Konzultácie s MD, MH, ÚV pri presadzovaní zámerov ZAP SR do Plánu obnovy a odolnosti SR
- Konzultácie s MH v oblasti prípravy schém na podporu trhu s vozidlami (BEV, PHEV)
Predseda komisie: Pavol Prepiak
Komisia pre bezpečnosť a ochranu
Komisia Security & Safety vykonáva aktivity zamerané na vytváranie podmienok v oblasti fyzickej a objektovej bezpečnosti, ako aj oblasti požiarnej ochrany, civilnej ochrany a závažných priemyselných havárii v súvislosti s aktuálnymi témami automobilového priemyslu. Z dlhodobého hľadiska presadzuje systémové zmeny v otázkach legislatívy upravujúcich vyššie uvedené činnosti.
Vybrané aktivity komisie:
- Sleduje a pripomienkuje legislatívu a nové trendy v oblasti využitia technických prostriedkov ochrany majetku a osôb v automobilovom priemysle
- Pripomienkovanie zákonných a podzákonných noriem v oblasti požiarnej ochrany so zameraním na nové trendy v automobilovom priemysle, ako aj povinností organizácii v súvislosti s požiarnou ochranou a prevenciou pred požiarmi
- Spolupráca s vysokými školami a štátnymi inštitúciami v oblasti požiarnej prevencie/represie v súvislosti s novými trendami v automobilovom priemysle
- Pripomienkovanie zákonných a podzákonných noriem v oblasti civilnej ochrany majúcich vplyv na spoločnosti v sektore automobilového priemyslu
- Oblasť prevencie závažných priemyselných havárii v automobilovom priemysle ktorý upravuje podmienky a postup pri prevencii závažných priemyselných havárií v podnikoch s prítomnosťou nebezpečnej látky
- Trestný zákon a trestný poriadok a jeho dopady na odhaľovanie a objasňovanie kriminality v automobilovom priemysle
Predseda komisie: Michal Melich
Divízie
Súčasťou ZAP SR sú aj štyri divízie, ktoré riešia legislatívne, strategické a operatívne otázky súvisiace s príslušným zameraním divízie.
Divízia dovozcov automobilov – predseda Pavol Prepiak
Divízia dovozcov a výrobcov motocyklov – predseda Marek Malatinec
Divízia prívesov, návesov a nadstavieb – predseda Viliam Bujna
Divízia subdodávateľov – predseda Tomáš Osuský
Orgány Zväzu automobilového priemyslu
Valné zhromaždenie
– najvyšší orgán ZAP SR, okrem iného schvaľuje ročnú účtovnú závierku, návrh rozpočtu, zmenu stanov a volí ostatné orgány zväzu. Stretáva sa spravidla jedenkrát ročne.
Prezident
– je štatutárnym orgánom ZAP SR, zabezpečuje výkon rozhodnutí Valného zhromaždenia, na návrh Výkonného výboru menuje generálneho sekretára. V neprítomnosti môže byť zastúpený výkonným viceprezidentom.
Prezídium
– je pracovný orgán prezidenta. Zaoberá sa otázkami vnútorných a vonkajších činností ZAP SR.
Prezídium ZAP SR
Prezident
Ing. Alexander Matušek
Vedie vo Volkswagen Slovakia, a.s. oddelenie Vonkajšie vzťahy/životné prostredie/sociálne služby.
V minulosti vo Volkswagen Slovakia zodpovedal za riadenie celej logistiky a pôsobil tiež vo viacerých riadiacich funkciách v rámci koncernu Volkswagen v Portugalsku a USA. Od roku 2018 zastáva počas tretieho volebného obdobia funkciu prezidenta Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP SR). V roku 2018 bol zároveň zvolený za viceprezidenta Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).
Výkonný viceprezident
Ing. Pavol Prepiak
Od roku 1990 do roku 2018 pracoval pre viaceré nadnárodné automobilové spoločnosti na Slovensku a v zahraničí. V roku 1993 zakladal Združenie dovozcov automobilov s cieľom vytvorenia podmienok pre autorizovanú distribúciu (import) vozidiel na Slovensku, ktoré sa neskôr transformovalo do samostatnej divízie zväzu. Od roku 2018 je výkonný viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR a jeho druhý štatutár, je členom výkonného výboru Asociácie priemyselných zväzov a dopravy. Je predseda správnej rady Koordinačného centra pre staré vozidlá a riaditeľ Auto Recycling OZV. Celoživotne pôsobí v oblasti technickej a environmentálnej legislatívy vozidiel.
Viceprezident
Prof. Ing. Ľubomír Šooš, PhD.
Ľubomír Šooš je viceprezidentom Zväzu automobilového priemyslu s gesciou v oblasti výskumu, vývoja a inovácií.
Zastáva pozíciu dekana Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity, je profesorom v odbore Výrobná technika, Konštrukcia výrobnej a environmentálnej techniky, životné prostredie. Orientuje sa na výskum a inovácie predovšetkým konštrukčných uzlov obrábacích strojov ako aj environmentálnej techniky. Bol riešiteľom viac ako 21 medzinárodných a národných výskumných projektov, publikoval viac ako 295 vedeckých článkov v časopisoch a zborníkoch, je autorom 35 patentov, priemyselných vzorov a zlepšovacích návrhov, je nositeľom viac ako 50 inžinierskych a technických diel v rámci zmluvného výskumu fakulty s praxou. Je predsedom komisie pre výskum, vývoj a inovácie Zväzu automobilového priemyslu SR a je lídrom Združenia UNIVNET (Univerzitná a priemyselná výskumno-edukačná platforma recyklujúcej spoločnosti), ktorú tvorí päť univerzít a Zväz automobilového priemyslu.
Viceprezident
Ing. Jaroslav Kouřil
Je personálnym riaditeľom pre Slovenskú republiku v spoločnosti Faurecia. V minulosti pôsobil v oblasti riadenia ľudských zdrojov vo výrobných spoločnostiach Johns Manville, DURA Automotive, Datalogic a Veolia. Vo Zväze automobilového priemyslu SR vedie komisiu pracovného práva a od roku 2022 je viceprezidentom Zväzu automobilového priemyslu s gesciou v oblasti pracovného práva a vzdelávanie.
Viceprezident
JUDr. Richard Hollý
Richard Hollý je generálnym tajomníkom Asociácie leasingových spoločností SR. V minulosti dlhoročne riadil tím právnikov vo finančnej spoločnosti. Od roku 2018 je v Zväze automobilového priemyslu predsedom Komisie pre finančnú legislatívu a od roku 2023 je viceprezidentom Zväzu.
Výkonný výbor
– riadi ZAP SR a činnosť sekretariátu v období medzi Valnými zhromaždeniami. Tvorí ho prezident, viceprezidenti, jeho súčasťou sú predsedovia legislatívnych komisií a iných vnútorných organizačných celkov ZAP SR a ďalší zástupcovia členských organizácií. Jedným z členov je riaditeľ sekretariátu českého Sdružení automobilového průmyslu – AutoSAP.
Výkonný výbor ZAP SR – členovia
- Čestný prezident
Jozef UHRÍK - Prezident
Alexander MATUŠEK - Výkonný viceprezident
Pavol PREPIAK - Viceprezidenti
Richard HOLLÝ
Jaroslav KOUŘIL
Ľubomír ŠOOŠ - Členovia Výkonného výboru
Viliam BUJNA
Dušan DVOŘÁK
Peter FAJNA
Igor FRANČEK
Miroslav JANOTA
Ivan KEBÍSEK
Július LANG
Marek MALATINEC
Viktor MARUŠÁK
Michal MELICH
Tomáš OSUSKÝ
Zdeněk PETZL
Michaela HLETKOVÁ PLOSZEKOVÁ
Tomáš POLAŠČIN
Andrej ŠTEFÁNIK
Dušan VALIENT
Dozorná rada
– je kontrolným orgánom ZAP SR, vykonáva kontrolu hospodárenia s prostriedkami ZAP SR a plní ďalšie kontrolné úlohy, ktoré jej určí Valné zhromaždenie, prípadne ďalšie aktivity , ak o to požiada prezident ZAP SR alebo Výkonný výbor.
Dozorná rada – členovia
-
- Predseda
Marián FRANEK - Členovia
Peter BIANCHI
Dagmar HAKLOVÁ
Peter KADLEC
Adriana KOCIANOVÁ
Marián KRÁLIK
Oliver LINDVAY
Martin PODKONICKÝ
- Predseda
Vyhlásili sme tretí ročník Ceny ZAP SR za digitalizáciu v automotive (formulár)
ZAP SR pokračuje v hľadaní najlepšieho digitaliziačného projektu v sektore automotive spoločností.
O cene ZAP SR za digitalizáciu v automotive
Cieľom vyhlásenia ceny je podpora rozvoja digitalizácie v automotive spoločnostiach. Digitalizácia je v súčasnosti hnacou silou transformácie celej spoločnosti, automobilový priemysel nevynímajúc. Slovensko je jednou z najviac priemyselných krajín v automobilovom priemysle a pokiaľ si chce udržať svoje popredné postavenie, firmy musia pretransformovať svoje výroby v súlade s týmito hlavnými smermi, kde digitalizácia výroby, procesov aj administratívy je nevyhnutnou podmienkou prežitia.
Vzhľadom na význam digitalizácie v automobilovom priemysle, chceme touto cenou spropagovať projekty, ktoré sa realizujú na Slovensku a môžu poslúžiť ostatným firmám ako pozitívny príklad ako túto tému uchopiť.
Cena odbornej poroty pre veľké podniky :
- Posudzovanie projektov odbornou 8-člennou komisiou, zastúpenou profesionálmi z radov OEMs, Industry 4.0 a digitalizácie so zastúpením verejného aj súkromného sektora
- Víťazná spoločnosť bude mať príležitosť prezentovať na podujatí NEWMATEC 2025 (30´) a získa tiež vstupenku na NEWMATEC 2026
- Reprezentant víťazného projektu sa stane porotcom v ďalšom ročníku súťaže
Cena odbornej poroty pre malé a stredné podniky (SME) :
- Posudzovanie projektov odbornou 8-člennou komisiou, zastúpenou profesionálmi z radov OEMs, Industry 4.0 a digitalizácie so zastúpením verejného aj súkromného sektora
- Víťazná spoločnosť bude mať príležitosť prezentovať na podujatí NEWMATEC 2025 (30´) a získa tiež vstupenku na NEWMATEC 2026
- Reprezentant víťazného projektu sa stane porotcom v ďalšom ročníku súťaže
Cena odbornej verejnosti:
- Víťazná spoločnosť bude mať príležitosť prezentovať na podujatí NEWMATEC 2025 (30´) a získa tiež vstupenku na NEWMATEC 2026
- Reprezentant víťazného projektu sa stane porotcom v ďalšom ročníku súťaže
- Hodnotiteľmi sú zástupcovia členských organizácii ZAP SR
Podmienky:
- Prihlasovať sa môžu len spoločnosti, ktoré projekt realizovali vo svojich podmienkach, prevádzkach
- Súťaže sa nemôžu zúčastniť dodávatelia digitalizačných a automatizačných technológií, služieb, riešení a spoločnosti registrované mimo SR
- Súťaž určená aj pre nečlenov ZAP SR s cieľom hľadať kvalitné riešenia aj z prostredia mimo členskej základne
- Súťaž je určená len pre už zrealizované projekty
- Do súťaže sa nemôže opakovane prihlásiť rovnaký projekt
Prihlasovanie projektov: do 14.3.2025
AK BY VAM FORMULÁR NEŠIEL VYPLNIŤ / ODOSLAŤ, ZAŠLITE VÁŠ PROJEKT E-MAILOM NA AJURIKOVIC@ZAPSR.SK ĎAKUJEME.